20 ЛИПНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ШАХІВ


Цікаві факти про шахи.👇

1. Прототипом шахів була індійська гра чатуранга, яка з’явилася у V столітті. А  вже в IX-X столітті нашої ери шахи з’явилися на Русі.

2. Перша сучасна шахівниця (світлі та темні квадрати) була зроблена в Європі в 1090-му році.

3. Звання чемпіона світу за цією грою розігрується з 1866 року.

4. Найдовша шахова партія тривала 20 годин і 15 хвилин. Її зіграли Іван Ніколіч і Горан Арсовіч – жителі Белграда. Гра, до речі, закінчилася внічию.

5. Гаррі Каспаров придумав афоризм: "Шахи – це гра розуму".

6. Вислів "Шах і мат" походить від перського слова "ShahMat", що означає "Володар помер."

7. Існує гра "шахи всліпу". Гравцям зав’язують очі або ж вони переміщують фігури по дошці, не дивлячись на неї.

8. Складану шахову дошку винайшов священик. У якийсь момент історії монахам та священникам було заборонено грати в шахи. Священик знайшов шлях, щоб обійти цю заборону і зробив складану шахову дошку. У складеному стані вона спокійно вміщувалася на книжковій полиці і виглядала як дві книги.

9. Коли шахи тільки з’явилися, то шахісти грали без годинника. Таким чином, гра могла тривати скільки завгодно, аж до декількох діб.

10. Під час особливо тривалих шахових ігор траплялося так, що гравці… засинали від втоми. Так, в 1851 році суддя зафіксував, що "партія не завершилася, оскільки гравці заснули".

11. Шахи вважаються одним з прекрасних методів для поліпшення пам’яті. Гра вимагає зосередженості, відповідно, пам’ять напружується. Відомо, що гра в шахи запобігає розвитку хвороби Альцгеймера та інших розладів пам’яті.

12. Найдовша теоретично можлива гра в шахи складається з 5,949 ходів.

13. За даними Шахового Фонду Америки, є 169518829100,544,000,000,00 0000000 (приблизно 1.70x10 29) способів грати перші 10 ходів у шаховій грі.

14. Число різних 40-х ходів гри в шахи набагато більше, ніж число електрона у Всесвіті. Число електрона становить близько 10^79, кількість комбінацій - 10^120.


15. Перший комп’ютер, який грав в цю гру з міжнародним гросмейстером, називається DeepThought. Це сталося в листопаді 1988-го року в Лонг-Біч, штат Каліфорнія.

16. Шахові комп’ютери запросто обіграють чемпіонів у цій грі. Так, у 2006 році чемпіон світу Володимир Крамник зазнав поразки у грі з комп’ютером.

17. У давнину всіх майбутніх лицарів навчали семи видах мистецтв. Так, крім володіння шпагою та вміння співати романтичні оди прекрасній дамі, лицар повинен був вміти грати в шахи.

18. У стародавній Індії гра в шахи мала досить жорстоку форму. Ніхто не грав на інтерес, всі грали на пальці. Програвшому відрубували палець. 

19. У різні часи існували різні шахові фігури. Наприклад, була постать кентавра.

20. В Україні шахи з’явилися у 10 столітті. Їх привезли з Персії. Завдяки археологічним розкопкам в Вишгороді, Києві, Турові, в Чорній Могилі та біля Чернігова це знаходить фактичне підтвердження. Відомо, що за часів Гетьманщини уславився видатним шахістом митрополит Т. Яновський. Меценатом шахового мистецтва, що швидко розвивалося, був гетьман К. Розумовський.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Майстер-клас "Осінній їжачок"

СКРОМНІСТЬ - ПРИКРАСА МУДРОСТІ

19 ГРУДНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВІЧНОЗЕЛЕНИХ РОСЛИН